СТАРО СЕЛО НАКРАЙ СВЕТА театрален портрет на човечността, която си отива
Театралната постановка „Старо село накрай света“ от големия български драматург и поет Недялко Йорданов е нещо повече от представление – тя е носталгичен разказ за едно отминало време и един свят, който безвъзвратно изчезва. Режисиран от Стефан Спасов и с участието на изключителни актьори като Йоана Буковска, Филип Янев, Иван Мандев, Красимир Демиров, Татяна Христова и Георги Стоянов - Геш, спектакълът е съвременно послание за непреходността на човешките ценности.
Действието на „Старо село накрай света“ се развива в едно изолирано странджанско село,
където животът е застинал в безвремие. Последните му обитатели са чудаци, които въпреки трудностите опитват да запазят човечността си и да оцелеят – духовно, емоционално и финансово. Спектакълът разказва за тяхната борба с проблемите, които, както един от героите забелязва, „са като бълхите – никога не знаеш откъде ще изскочат.“
Хуморът като средство за оцеляване
Пиесата е наситена със силно чувство за хумор и пиперлив език, които придават на сюжета свежест и лекота. Смешното и трагичното се преплитат в ежедневните предизвикателства на героите, като така се подчертава тяхната изобретателност и устойчивост.
Човечност и загуба
Постановката разглежда неизбежната трансформация на обществото и изчезването на ценности, които някога са обединявали хората. Героите са символи на отминалата епоха – хора, чийто свят е бил изпълнен с взаимопомощ, простота и искреност.
Отразяване на съвременна България
Недялко Йорданов използва „Старо село накрай света“ като метафора за състоянието на България – страна с дълбоки корени, но и с проблеми, които сякаш никога не свършват. Хуморът служи като щит срещу разочарованието и носталгията.
Изключителни актьорски превъплъщения
Участието на Йоана Буковска, Филип Янев, Иван Мандев и останалите актьори гарантира емоционална дълбочина и убедителност. Всеки персонаж е уникален – със своите странности, но и със своята човещина.
Сценография и музика: Създаване на автентична атмосфера
Сценографията на Димитър Митев успешно пресъздава селската идилия, която контрастира с усещането за запустение. Тя е придружена от музикални акценти, които допринасят за цялостното усещане за меланхолия и красота.
Защо „Старо село накрай света“ е актуална и днес?
Спектакълът е не просто разказ за едно отминало време – той е огледало на днешната действителност. Чрез смях и носталгия, той ни кара да се замислим за това, което губим, докато бързаме напред. Посланието „Бог да пази България“ звучи не само като молитва, но и като напомняне за необходимостта да пазим ценностите, които ни правят хора.
Купи билети за „Старо село накрай света“
спектакъл, който носи смях, сълзи и дълбоки размисли. Той не просто разказва история – той оставя следа. Ако сте готови да се потопите в свят, изпълнен с искреност, хумор и човечност, тази постановка е вашето място.
Пиесата разказва историята на последните обитатели на отдалечено странджанско село. Герои чудаци, които живеят там, където пътят свършва... Техният опит да оцелеят духовно и финансово е колкото смешен, толкова и безнадежден... Защото „проблемите са като бълхите – не знаеш от къде ще ти изкочат. А откакто помня тая България – все проблеми има.”
„Старо село накрай света” е наситена с изключително силно чувство за хумор, пиперлив език, самобитни характери и ситуации, които изненадват със своята изобретателност. Не случайно е най-успешната и най-дълго играна пиеса на големия поет и драматург.
За съжаление, светът, описан в нея, си отива безвъзвратно. А с него и хората, изповядващи човечност, която вече не се котира.
„БОГ ДА ПАЗИ БЪЛГАРИЯ!”